sobota, 9 września 2017

"Po prostu bądź" - Magdalena Witkiewicz


"Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. 
Są momenty w życiu, których nie można cofnąć. 
Nawet, jeżeli znamy tak potężne zaklęcie, jakim jest miłość."


Życie Pauliny od początku miało wyglądać zupełnie inaczej. W przyszłości, jaką wymyślili jej rodzice, nie było miejsca na studia i karierę. Jednak marzenia dziewczyny okazały się silniejsze. Na studiach Paulina poznaje swoją pierwszą prawdziwą miłość, jednak długie, szczęśliwe życie nie jest im pisane. Kiedy Aleks opuszcza Paulinę na zawsze, w trudnych chwilach wspiera ją jego przyjaciel - Łukasz, który proponuje kobiecie nietypowy układ. Układ, który w zamyśle ma pomóc im obojgu, a który jeszcze bardziej wszystko skomplikuje.

Zacznę od tego, że  "Po prostu bądź" to powieść, która zasługuje na uwagę i której warto poświęcić czas. Jest to wyjątkowa i wartościowa książka skrywająca na swoich kartkach historię pięknie smutną i smutno piękną, ale napawającą nadzieją i wewnętrznym spokojem. Skłania do refleksji, uświadamiając, że nic tak nie komplikuje życia jak niedopowiedzenia. Uzmysławia, że należy otwarcie mówić o swoich uczuciach, bo wtedy życie jest dużo łatwiejsze. O tym właśnie jest ta powieść - o uczuciach i radzeniu sobie z nimi. Bo każdy z bohaterów musi radzić sobie z miłością i wszelkimi jej konsekwencjami.

"Po prostu bądź" to ciepła, choć gorzka opowieść o miłości i jej różnych obliczach. Opowiada zarówno o miłości szalonej, gwałtownej i namiętnej, takiej od pierwszego wejrzenia i na zawsze. O takiej, która może przenosić góry i która dana jest raz w życiu. Ale nie tylko. To również historia o miłości jednostronnej. Miłości cierpliwej i zdolnej do poświęceń. O miłości, która czeka na wzajemność, choć nie wie, czy kiedykolwiek jej doczeka...

Ta historia urzekła mnie prostotą i siłą przekazu. Magdalena Witkiewicz swoją ujmującą powieścią ukazuje wiele prawd o życiu i miłości. Dzięki książce uświadamiamy sobie, że życie jest jedno, w dodatku tak bardzo kruche i niepewne. Ale choć mamy tylko jedno życie, nie oznacza to, że i miłość jest nam dana tylko raz. Zawsze możemy pokochać na nowo, nawet jeśli czasem wydaje się to niemożliwe. Trzeba tylko otworzyć swoje skamieniałe serce, które może nam się wydawać pozbawione zdolności kochania. A czy Paulina otworzy się na nową miłość, jaką los stawia na jej drodze? Czy zamknie się w swojej skorupie i przegapi szansę na coś pięknego? 

Pani Witkiewicz ma bardzo przyjemny styl pisania, który gwarantuje lekką podróż przez książkę, dzięki czemu lektura nie trwa dłużej niż kilka godzin. Fabuła choć prosta, niewymagająca i trochę przewidywalna, to jednak potrafi zainteresować. Czytelnik bardzo szybko staje się ciekaw losów Pauliny, o których opowiada sama bohaterka, oddając niekiedy głos Łukaszowi. Jak potoczyło się jej życie? Jak poradziła sobie ze swoimi uczuciami? Czy odnalazła w końcu szczęście?

"Po prostu bądź" to prosta w odbiorze, zwyczajnie życiowa historia o miłości i jej wszelkich konsekwencjach - tych dobrych i tych złych. Dzięki niej dostrzegamy to, co powinno wydawać się oczywiste. Miłość to nie tylko szczęśliwe chwile z ukochaną osobą, czułe słowa, wielkie plany na przyszłość, radość i uśmiech. Miłość to też ból, cierpienie, tęsknota i poświęcenie... Miłość to nie tylko niespodziewana strzała amora. Czasem rodzi się ona w bólach i wymaga czasu, by dojrzeć, by móc nazwać ją miłością. Przekaz tej historii jest jasny: "Kochaj, póki żyjesz. Nie zamykaj się na miłość". Polecam tę powieść każdemu - zarówno tym, którym brakuje miłości, jak i tym szczęściarzom, którzy doświadczają jej w swoim życiu na co dzień. Młodym, starym, paniom, panom... Sięgnijcie po tę książkę, usiądźcie wygodnie w fotelu z lampką wina w ręku, poznajcie Paulinę i wysłuchajcie jej opowieści o miłości i przemijaniu. Prawda jaka z niej bije może komuś otworzy oczy, a być może nawet i serce...


Książka bierze udział w wyzwaniu:

Biorę udział - CZYTAM, BO POLSKIE

Biorę udział - PRZECZYTAM TYLE, ILE MAM WZROSTU


Biorę udział - POD HASŁEM

26 komentarzy:

 1. Czytałam dawno temu, dobrze wspominam ten tytuł. :)
  ___
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo miło wspominam tę powieść. A teraz czekam na najnowszą książkę Magdy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały czas książka tkwi w planach. Dawno nie czytałam żadnej polskiej, więc może ta będzie kolejna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapisuję tytuł na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przecudna powieść. Jedna z piękniejszych w dorobku autorki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie czytałam nic o normalnym życiu, trochę nie mój klimat. Chociaż, jak kiedyś zobaczę, gdzieś ten tytuł to może po nią sięgnę.
  Pozdrawiam.
  Szkicownik Cookie

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie czytałam żadnej książki autorki. Tego typu historie lubię, o miłości nie zawsze słodkiej, o uczuciach, z którymi muszą radzić sobie bohaterowie. Chyba od tej książki zacznę poznawać twórczość pani Witkiewicz:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zafascynowała mnie ta powieść, a może bardziej sama autorka. Słyszałam o jej książkach wiele dobrego i już od dawna chcę jakąś przeczytać, tylko jakoś tak nam nie po drodze... Widzę, że koniecznie muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czasami lubię odpocząć od thrillerów/kryminałów i sięgnąć po coś w tym klimacie, zapisuję więc liście :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Od przeczytania tej książki zaczęła się moja miłość do tej autorki :) Uwielbiam! <3

  goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dużo osób chwali autorkę, a ja do tej pory żadnej jej książki nie poznałam. Ale zamierzałam to zmienić. Miałam najpierw w planach "Czereśnie...", ale chyba może powinnam zacząć od tej. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tą książkę, mam podobne odczucia jak Ty :D super napisane! :* Pozdrawiam i chce wiecej zdj!
  https://love-more-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę w końcu ją przeczytać. Czuję, że mogę być nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę, brakuje mi ostatnio takich właśnie klimatów w wybieranych przeze mnie przygód czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapiszę sobie ten tytuł, ponieważ czytałam "Czereśnie zawsze muszą być dwie" tej autorki i bardzo mi się podobała.

  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nie po drodze mi z tego typu książkami, ale zauważyłam, że autorka ma wierne grono fanek. Cieszy mnie, że polskie książki też są czytane, że nie wypierają ich zagraniczne powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Great post, Dear ❤
  I'd be happy friendship blogs ♥ Subscribe to your Blogger
  Julia Shkvo

  OdpowiedzUsuń
 18. Straszliwie się cieszę, że ta powieść czeka na mojej półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapisałam tytuł, o książkach tej autorki słyszałam dużo dobrego i już nie mogę się doczekać aż je przeczytam :) Zostaje tu na dłużej, zaobserwowałam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię pióro autorki, wiec i tę powieść mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 21. Kocham styl autorki, a ta powieść jest przepiękna, uwielbiam ją. <3

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie czytałam tej książki, ale z pewnością będę miałą ją na uwadze.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo lubię "Po prostu bądź"- uważam że to jedna z lepszych książek polskiej literatury obyczajowej <3

  OdpowiedzUsuń
 24. Uwielbiam tę książkę. Moim zdaniem jest to najlepsza powieść autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Oj muszę przeczytać tą książkę. Wiele o niej słyszałam. Przeczytałam na razie tylko "Czereśnie..." pani Witkiewicz, ale zakochałam się od pierwszego przeczytania!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku.
Bardzo się cieszę, że zainteresował Cię ten post. Gorąco zachęcam Cię do wyrażenia swojej opinii. Pozostaw tutaj ślad swojej obecności bym również mogła trafić do Twojego zakątka internetu :)