czwartek, 2 listopada 2017

"Złe psy. W imię zasad" - Patryk Vega


Dziś chciałam napisać kilka słów o książce, którą na własne życzenie dostałam w prezencie. O czym ona jest? O realiach pracy w policji i codziennych zmaganiach policjantów z przestępczością. Nie ukrywam, że zawsze ciekawiły mnie sprawy związane z pracą w policji i kiedyś chętnie oglądałam seriale kryminalne. Wprawdzie policjantką nie zostanę, bo się do tego nie nadaję, w czym tylko utwierdziła mnie ta książka, jednak sama praca policjantów nadal jest dla mnie czymś ciekawym i godnym uwagi. "Złe psy. W imię zasad" to nic innego jak obszerny wywiad, jaki Patryk Vega przeprowadził z prawdziwymi policjantami. Ci, którzy mu zaufali, szczerze i bez skrupułów opowiedzieli o swojej pracy i o tym, z czym przyszło im się zmierzyć w karierze "psa". Dzięki ich opowieściom dowiadujemy się o wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce, a przy tym otwierają się nam oczy na pewne sprawy. Niektóre fakty szokują, jak chociażby te ukazujące jak cienka potrafi być granica między policjantem a przestępcą. Informacji i ciekawostek jest sporo, nie tylko o sukcesach policjantów, ale również o ich słabszych momentach. Czasem nawet są to wiadomości, których nie spodziewalibyśmy się dowiedzieć na temat policji. 

Uczestnicy wywiadu to policjanci z różnych wydziałów, stąd poruszane są tematy dotyczące m.in morderstw, narkotyków, kradzieży, haraczy, dużo się mówi zwłaszcza o grupie mokotowskiej, ale nie tylko. Policjanci przybliżają nam wydarzenia, z jakimi mieli styczność, opowiadają o metodach pracy, technikach wydobywania informacji od zatrzymanych i nie boją się przy tym ukazywać brutalnej rzeczywistości, nie ukrywają tego, co mogłoby zaszkodzić ich wizerunkowi. Mówią wprost, bez owijania w bawełnę, nie unikają wulgaryzmów czy zwrotów charakterystycznych dla policyjnego środowiska. Ich wypowiedzi są bardzo ciekawe, niekiedy są to całe obszerne i bardzo dynamiczne opisy różnych akcji, zatrzymań, przesłuchań itp. dzięki czemu można poczuć się tak, jakby to wszystko działo się obok. Można dowiedzieć się naprawdę dużo dzięki temu, że na pracę policji spoglądamy od wewnątrz, oczami prawdziwych policjantów. A ci nie ukrywają trudnych tematów i otwarcie przyznają, że nie zawsze działali do końca legalnie.

"Złe psy. W imię zasad" to zbiór wielu prawdziwych historii, ale i własnych przemyśleń, opowiedzianych w formie wywiadu przez polskich policjantów. To ciekawa i dająca do myślenia pozycja, z którą warto się zapoznać, by wiedzieć z czym muszą się zmagać ci, od których zależy bezpieczeństwo polskiego społeczeństwa. Są to ludzie, którzy odwalają kawał dobrej roboty, a jednak wciąż przez wielu bywają postrzegani jako ktoś gorszy. Ta książka uzmysławia, że często nasze wyobrażenia o polskiej policji wydają się fałszywe, nasza wiedza o ich pracy niekompletna, a przede wszystkim otwiera oczy na to, że praca policjanta jest niezwykle trudna, zwłaszcza psychicznie. Nie każdy potrafi podołać tej misji, czego dowodem są liczne samobójstwa policjantów, o których również opowiadają rozmówcy Patryka Vegi. Polecam. Zawsze warto dowiadywać się czegoś nowego, zwłaszcza, jeśli nie są to informacje wyssane z palca.


Książka bierze udział w wyzwaniu:

Biorę udział - CZYTAM, BO POLSKIE

Biorę udział - POD HASŁEM

19 komentarzy:

 1. Mój mąż byłby zainteresowany tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja mama lubi książki tego rodzaju, także dzięki! Polecę jej i mam nadzieję, że będzie zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być ciekawa :) Może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś z pewnością przeczytam, z ciekawości :D

  Pozdrawiam!
  recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. mam w rodzinie policjantów więc odrobinę wiem z czym się zmagają.nie wiem czy się skusze

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda, że często nasze wyobrażenia o polskiej policji wydają się fałszywe. Myślę, że powyższa publikacja nieco przybliży nam kulisy tego zawodu.

  OdpowiedzUsuń
 7. O to może być ciekawa lektura. Jak trafi w moje łapki na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie, ale raczej nie dla mnie. Filmy tego Pana są dość w porządku, ale jakoś tak dla mnie bez szału ;D

  Buziaki
  coraciemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsze słyszę o tej książce. Co prawda nie jest to lektura dla mnie, ale polecę chłopakowi ;)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, ciekawa i dość mocna lektura. Polecam każdemu kogo interesują takie tematy, sama muszę przyznać, że o niektórych z wydarzeń w niej opisanych słyszałam, ale nie znałam żadnych szczegółów. A warto poznać bo, okazały się bardzo interesujące ;)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy słyszałam o tej książce, z jednej strony może być ciekawa. Z drugiej zupełnie nie mam pojęcia, kiedy mogłabym przeczytać. Ach..;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wiedziałam, że oprócz bycia reżyserem, Vega jest też pisarzem ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka niestety nie w moim stylu :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie jakoś historie tego pana nie wciągają.

  OdpowiedzUsuń
 15. Może kiedyś, choć nie lubię czytać takich książek, chciałabym poznać temat :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czuję się zachęcona do jej przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku.
Bardzo się cieszę, że zainteresował Cię ten post. Gorąco zachęcam Cię do wyrażenia swojej opinii. Pozostaw tutaj ślad swojej obecności bym również mogła trafić do Twojego zakątka internetu :)